Proč některé LDC monitory blikají či se chvěje jejich obraz?
Datum: 28.03.23

V dobách starších typů monitorů, tzv. CRT, bylo blikání poměrně častou chybou zobrazení. Tu způsobovala nedostatečná obnovovací frekvencí grafické karty. Výchozí hodnota je 60 Hz. I proto spousta uživatelů snížila výchozí hodnotu, díky čemuž pak karta stíhala zobrazovat stabilně a monitor neblikal.
LCD blikat neměly
Jenže v éře LCD se nic takového stávat nemělo. LCD monitory jsou symbolikou ochrany prostředí, minima záření a žádného blikání. To vždy byly hlavní prodejní taháky LCD monitorů. Při používání displejů z tekutých krystalů však někteří uživatelé zjistili, že displeje sice vypadají dobře, ale jen na první pohled. Mají totiž ve skutečnosti problémy s blikáním, a někdy je chvění obrazu tak velké, že zobrazení je ve výsledku horší než u starších CRT monitorů. Ale LCD displeje samotné za to často nemohou.

Někdy se jedná o poruchu softwaru, která se dá odstranit v servisu nebo kterou po konzultaci s odborníkem zvládne odstranit i uživatel sám. Častěji jde ale o problém na straně hardware, a to ve vstupu do monitoru, zejména pokud je chvění obrazu fázové, pravidelně se opakující. O co tedy jde?
Za vším hledej vstup
V současné době existují dva běžně používané vstupy zobrazovacích signálů: VGA a DVI. Z toho VGA je analogový signálový vstup, kdežto DVI je digitální signál (tady vynechme DVI-I a DVI-A). Displeje z tekutých krystalů samozřejmě patří mezi digitální. Jenže teď vyvstane ten problém.

Aby byly i nové monitory kompatibilní se starými zobrazovacími kartami, mnoho displejů z tekutých krystalů je stále vybaveno rozhraním VGA. A ono je to i levnější, takže spousta výrobců dodává na trh displeje jen s rozhraním VGA, aby ušetřily náklady.
Dvojitá přeměna
Když signál VGA putuje do LCD, grafická karta převede digitální signál na analogový signál prostřednictvím DAC (jde o kompatibilitu se starými kartami), a poté převede analogový signál na digitální signál prostřednictvím ADC daného displeje.

Po dvou převodech je signál již logicky ovlivněn a největším problémem je, že fáze pak už není synchronizována. Tento druh asynchronizace způsobuje nežádoucí chvění pixelů v LCD monitoru, což se projevuje i jako rozmazaný obraz. Po pečlivém pozorování se zjistíte, že pixely se chvějí pravidelně.
Proto při nákupu monitoru sledujte, jaké má používané vstupy zobrazovacích signálů a zda půjde přepnout na DVI. V opačném případě by se mohlo sát, že ani vy nebudete s novým LCD monitorem vůbec spokojeni.