Obtěžuje vás malware? Poradíme, jak se ho zbavit!
Datum: 28.03.23

Aplikace zdarma, to je to, co hýbe světem Androidů. Všichni si rádi vychutnáváme aplikaci, za kterou nemusíme platit penězi. Platíme za ni naším časem, který věnujeme zdražování se s reklamami umístěnými v aplikaci (a za ně pak vývojář dostane peníze související s aplikací). Jenže ne všechny free (zdarma) aplikace jsou bezpečné. Některé jsou naočkovány malwarem, tedy škodlivými prvky (kódy), které buď dodávají reklamu na každé místo v našem telefonu a tím nám téměř znemožní práci s ním, nebo velmi naruší naše soukromí, kradou data a přístupy. Jak se takových nepěkných „přívěsků“ k aplikacím zbavit? Poradíme.
Všichni si rádi vychutnáváme aplikaci, za kterou nemusíme platit penězi. Platíme za ni naším časem, který věnujeme zdražování se s reklamami umístěnými v aplikaci (a za ně pak vývojář dostane peníze související s aplikací). Jenže ne všechny free (zdarma) aplikace jsou bezpečné. Některé jsou naočkovány malwarem, tedy škodlivými prvky (kódy), které buď dodávají reklamu na každé místo v našem telefonu a tím nám téměř znemožní práci s ním, nebo velmi naruší naše soukromí, kradou data a přístupy. Jak se takových nepěkných „přívěsků“ k aplikacím zbavit? Poradíme.
První kroky
Pokud máte podezření, že s vaším telefonem není něco, v pořádku, proveďte důkladné testování antivirovým programem. Odstraňte všechny nepoužívané nebo pro vás neznámé aplikace. A také si vyčistěte paměť prohlížečů a cache (temporary files).

Vždy se vyvarujte naistalování aplikace, která vám přijde v emailu, kde je hlášení, že váš telefon má virus a že vám s tím pomůže tahle aplikace, hned si ji stáhněte. Stejné je to v případě reklamních sdělení nebo emailů, které mají vypadat jako zpráva od vašeho přítele. Neznámé aplikace nebrat. Bezpečnou aplikaci poznáte mimo jiné i tak, že je k dispozici na Google Play. Zde si můžete rovnou pročíst i recenze a nají alternativní aplikace, které třeba budou i lepší.
Antivirus nesmí chybět
Pokud ještě nemáte antivirus ve svém mobilu, hned si jej nainstalujte. K dispozici je i spousta zdarma verzí, aplikace často porovnávají různé deníky a webovky, mezi nimi také dTest. Můžete si přečíst, která aplikace bude patřit k těm, co pomohou s Vašimi problémy.
Tovární nastavení
Jestliže máte pocit, že s malware ne a ne zatočit, že ani antivirus není schopen jej vysledovat a že váš telefon stále „blbne“, vyplatí se reset do továrního nastavení. To bohužel znamená ztrátu všech dat a fotografií, dokumentů, pokud je nemáte zálohovány automaticky. Jde o krajní metodu, méně destruktivní, ale časově náročnější, je nouzový režim.

Nouzový režim
Situace s malware se dá řešit i pomocí nouzového režimu, kdy žádná z aplikací třetích stran nebude moci běžet. A to ani malware. Samozřejmě, že nouzový režim je velmi omezující, ale jde pouze o dočasný stav.
Nevíte, jak do nouzového režimu přepnout? Některé telefony mají nouzový režim přímo v nabídce po dlouhém stisku hlavního tlačítka zapínání. A pokud v této nabídce nouzový režim chybí, tak si jednoduše vygooglíte, jak uvést (označení vašeho telefonu/tablet) do nouzového režimu.

Odstraňte podezřelé aplikace
V nouzovém režimu se vydejte do seznamu všech nainstalovaných aplikací. A odinstalujte všechny, které jsou podezřelé. Buď nesouvisejí se systémem, nebo jste je neinstalovali. Jestliže je systém dovolí odinstalovat, tak opravdu s výrobkem jako takovým nesouvisely a mohly být zdrojem malware. Takto projeďte všechny aplikace a vyčistěte maximum možného. Hotovo.