6 snadných kroků k dokonalému vyčištění vašeho Xbox ovladače
Datum: 28.03.23

Je čas vyčistit váš Xbox ovladač, protože usazeniny z povrchového kožního tuku, prachu, občas odkápnutého pitím nebo oddrobeného jídla už jsou prostě všude? To ale ovladačům a celkově konzolám vůbec nesvědčí! Pojďme se podívat, jak se pustit do jejich pravidelného, ale přitom snadného čištění, abychom zvýšili jejich výdrž a produktivitu!
Jak často čistit herní konzole?
Nejlépe každý měsíc. Četnost čištění závisí na tom, jak často hrajete a v jakém prostředí svou herní konzoli míváte. Čím více prachu, tím jeto horší. A čím vyšší vlhkost, tím také hůř. Tam, kde nejsou dobré podmínky, čistěte opravdu alespoň jednou za měsíc. Jinde stačí jednou za čtvrt roku.
O to víc se však věnujte úklidu svého okolí, zejména stírání prachu, nejlépe mokrou cestou. A konzoli berte jen do čistých rukou.
Krok první: vyjmout baterii
Při každém čištění herní konzole, ať už patří k Xbox nebo k jinému systému, je vždycky vyjmutí baterie. Předejdete tím nečekaným komplikacím, které může způsobit nešikovná manipulaci při čištění.
Budete i mačkat ovládací tlačítka, takže je potřeba, aby byl systém bezpečně vypnutý. A hlavně potřebujete vyčistit i prostor, v němž jsou baterie uloženy. I tady totiž bývá nános prachu, který zhoršuje kontakt baterie s vodícími prvky.
Krok druhý: důkladně očistěte rovné plochy konzole
Na čištění rovných a hladkých ploch konzole si vezměte hadřík a použijte malinko přípravku na nádobí. Ten dokonale odstraní mastnotu usazenou na konzoli. Úzké prostory a štěrbiny zatím vynecháte, na ty se dostanete v dalším kroku.

Krok třetí: zaměřte se na úzké štěrbiny a prohlubně, designová místa
Kde se nepodařilo očistit konzoli hadříkem, tam musí nastoupit tyčinky do uší, párátka nebo i jehla či špendlík. Projeďte všechna úzká místa, kam jste se hadříkem nedostali. A to právě i v prostoru baterií.
Krok čtvrtý: speciální péči věnujte tlačítkům start a stop
Zde se zaměřte na dokonalé očištění tlačítek, ale i jejich stran. Start a stop používáme nejčastěji, proto se dá předpokládat, že nános nečistot tu bude největší. Opět si pomůžeme párátkem, jehlou, špendlíkem.
Krok pátý: pečlivě dočistěte povrch od drobků nečistot, co jste vydolovali z nerovností a okolo tlačítek
Čištění je někdy nekonečná práce a u konzolí to platí dvojnásob. Proto se povrch musí vzít znovu, tentokrát třeba velkým štětcem. Za měřte se na místa, kde se usadily drobečky z těch nečistot, které jste vydrbali ze štěrbin a ze stran ovládacích tlačítek. Myslete na to, že se drobečky nesměji dostat nikam dovnitř do konzole.

Krok šestý: po kontrole vraťte baterie
Na závěr zkontrolujte výsledek svého čištění, pak vraťte baterie zpět. Když vám to čas dovolí, dejte si za odměnu pár kol s čistou konzolí. Ta se vám odmění delší životností a perfektním fungováním po celou dobu jejího aktivního používání.