Používání smartphonů a jejich nabíjení je v dnešní době zcela běžnou věcí, nad kterou se již málokdo zamyslí. A i přesto, že nabíjíme několikrát týdně, neznáme proces nabíjení zcela a děláme chyby z nevědomosti či ze zapomnětlivosti. Tyto chyby ale baterii oslabují a ničí. Které to jsou? Nejčastější čtyři vám teď ukážeme. Děláte je také?
Nepoužíváte originální nabíječku. Při nabíjení mobilu bychom totiž měli použít tu nabíječku/adaptér, kterou jsme dostali k mobilnímu telefonu. Jde o originální kus, který je pro náš mobilní telefon vhodný. Pokud se stane, že se vám originální nabíječka/adaptér pokazily a máte doma jinou nebo jste si koupili nabíječku od jiné značky, nabíjení může být velmi pomalé nebo naopak velmi rychlé. Většinou nebude takové, jaké má být. A to je právě ten problém. Na zdraví a životnost baterie to má velký vliv.
Používáte telefon, dokud se nabíjí? Pak je to chyba s číslem 2. Proč? Protože zadní část mobilních telefonů je pak teplejší, než by byla bez používání. Teplota baterie mobilního telefonu se používáním telefonu během nabíjení zvyšuje, což vede k riziku snížení jejího výkonu. Li-ionové baterie, které se v mobilech nacházejí, jsou velmi náchylné na teplo a snadno se zničí.
Nabíjíte telefon, když je v obalu? Opět škodíte své baterii zejména teplem. Obal izoluje, teplo se nedaří z telefonu správně odvádět. Li-ionové baterie jsou náchylné na teplo. Při nabíjení se zahřívají, a pokud se nacházejí v obalu, zahřejí se rychleji a jednodušeji. Proto byste před nabíjením měli mobil vytáhnout.
I vy nabíjíte telefon přes noc? Je to jediná doba, kdy jej dlouhodobě nepotřebujete, tak ho můžete strčit nabíjet. Jenže to má jednu nevýhodu. Baterie se mnoho hodin neustále nabíjí, což vůbec není dobré pro její výkon. Nabíjet byste měli do cirka 80 %, telefon udržovat na hladině nabití mezi 40 – 80 %, minimálně do doby, než se do telefonů začnou dávat dokonalejší baterie, u nichž nebude nutné tyto detaily řešit.
Ano, měli byste používat originální nabíječku/adaptér, který jste dostali k mobilnímu telefonu. Použití jiné nabíječky může způsobit, že nabíjení bude velmi pomalé nebo naopak velmi rychlé, což může mít negativní vliv na životnost a zdraví baterie.
Používání telefonu během nabíjení může způsobit, že teplota baterie se zvyšuje, což vede k riziku snížení jejího výkonu. Li-ionové baterie, které se v mobilech nacházejí, jsou velmi náchylné na teplo a snadno se zničí. Proto se doporučuje telefon během nabíjení nepoužívat.
Ano, měli byste vyndat telefon z obalu před jeho nabíjením. Obaly izolují teplo, což může vést k přehřívání baterie a snížení jejího výkonu. Před nabíjením proto vyjměte mobil z obalu, aby teplo mohlo být správně odvedeno.